Czego możemy nauczyć się od Elona Muska?

Co powoduje, że niektórzy twórcy biznesów odnoszą nieustanne sukcesy? Odpowiedź jest jedna – ich sposób myślenia. Okazuje się, że każdy z nich ma ukształtowany sposób myślenia, który sprawdza się w najtrudniejszych sytuacjach biznesowych.

Historia Elona Muska to nieustanne porywanie się na największe wyzwania biznesowe. On nie tworzy „zwykłego” biznesu, lecz firmy, które rewolucjonizują świat. Przykładami są: PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i The Boring Company. Musk jest autorem strategii Tesla Motors, której celem jest dostarczenie niedrogich elektrycznych samochodów masowemu klientowi. Kosmiczna firma Muska – SpaceX – jako pierwsza stworzyła i przetestowała rakietę wielokrotnego użytku. To zrewolucjonizuje już niedługo całą branżę telekomunikacyjną.

Te sukcesy były możliwe, gdyż przedsiębiorca podszedł do problemów z zupełnie innej, nowej perspektywy. Otóż Elon Musk opiera się na myśleniu w kategoriach zasad pierwszych (First Principles Thinking). Polega ono na zastosowaniu naukowego podejścia, czyli kwestionowaniu wszystkich założeń, aż do momentu dojścia do podstawowych, które uznane są za prawdziwe. Budowanie rozwiązań zaczyna się dopiero na ich podstawie.

 

SpaceX – jaka jest wartość rakiety?

W rozmowie z Chrisem Andersonem Musk mówi:

„Zasady pierwsze to rodzaj spojrzenia na świat z perspektywy fizyki. Sprowadzasz rzeczy do najbardziej fundamentalnych prawd i pytasz: »Czego naprawdę jesteśmy pewni?«… A następnie wnioskujesz z tego miejsca”.

Myślenie w kategoriach zasad pierwszych stoi w opozycji do myślenia poprzez analogię. Musk kontynuuje:

„Myślę, że to ważne, żeby wnioskować, wychodząc od pierwszych zasad, niż poprzez analogię. W normalnym życiu, jakie prowadzimy, wnioskujemy raczej poprzez analogię. Robimy tak, ponieważ coś zostało zrobione w podobny sposób lub też inni ludzie działają podobnie – tyle że jest to niewielka iteracja danego tematu”.

W ten sposób Musk zbudował SpaceX. Kiedy chciał zakwestionować zbyt wysokie według niego ceny rakiet, zadał pytanie: „A ile kosztowałyby materiały potrzebne do zbudowania rakiety, gdybyśmy kupili je na giełdzie?”. Okazało się, że koszt materiałów to tylko 2% ceny. Musk kupił materiały, zatrudnił specjalistów i wybudował rakietę. To podejście spowodowało, że SpaceX zdominowało loty kosmiczne.

 

Tesla Motors – ile kosztują baterie?

„Ktoś mógłby powiedzieć: »Baterie są naprawdę drogie i w zasadzie zawsze będą. Historycznie ich koszt to 600 dolarów za kilowatogodzinę. W przyszłości nie będzie dużo lepiej niż teraz«.

Myśląc w kategoriach zasad pierwszych, mówisz: »Jakie są niezbędne materiały, które tworzą takie baterie? Jaka jest wartość rynkowa tych materiałów?«. Dostajesz kobalt, nikiel, aluminium, węgiel, trochę polimerów dla warstw oddzielających i zapieczętowania wszystkiego w formie baterii. Rozbij to na materiały i zapytaj: »Ile zapłacilibyśmy za nie, gdybyśmy je kupili na London Metal Exchange?«. Około 80 dolarów za kilowatogodzinę. Tak że jest jasne, że musisz po prostu wymyślić mądrzejsze sposoby połączenia tych materiałów w komory baterii i masz baterie, które są dużo, dużo tańsze, niż ktokolwiek mógł przypuszczać”.

Znów myślenie w kategoriach zasad pierwszych.

 

Jak stosować myślenie w kategoriach zasad pierwszych?

Ten sposób myślenia to kwestionowanie każdego założenia, które uznaje się za pewne i niepodważalne. Kwestionowanie założeń jest niezbędne do rozwijania innowacji i rozwiązywania trudnych problemów.

Przeciwne podejście, czyli myślenie poprzez analogię, jest budowaniem wiedzy i rozwiązywaniem problemów na podstawie wcześniejszych założeń, przekonań czy powszechnie znanych „najlepszych” praktyk, zaakceptowanych przez większość ludzi.

 

Kwestionowanie założeń zgodnie z kategorią zasad pierwszych Elona Muska:

Krok 1. Zidentyfikuj i zdefiniuj swoje obecne założenia.

Krok 2. Odrzuć założenia, które nie są prawdziwe.

Krok 3. Ustal, które założenia możesz przyjąć jako fundamentalne.

Krok 4. Od zera stwórz nowe rozwiązanie.

 

 

Artykuł na podstawie: https://mayooshin.com/first-principles-thinking/

Podziel się z innymi:

Facebook
LinkedIn

Spis treści artykułu

Podobne teamty

Rola HR-u w tworzeniu strategii firmy

Od kilku lat nasza firma, Discover Strategy, zajmuje się prowadzeniem szkoleń dotyczących myślenia strategicznego. Organizujemy również narady strategiczne, które pomagają zdiagnozować najistotniejsze problemy stojące przed